Skoči na glavno vsebino

V petek, 6. maja, smo osmošolci, ki obiskujemo izbirni predmet likovno snovanje in nadarjeni učenci, obiskali Plečnikovo Ljubljano. Letos obeležujemo namreč 150 let rojstva našega najpomembnejšega arhitekta Jožeta Plečnika, katerega delo ni pustilo pečat le v Sloveniji, ampak je preseglo tudi meje nekaterih evropskih držav. Izbrana dela slovitega arhitekta se danes nahajajo tudi na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine, z njimi pa je Plečnik skušal Ljubljano oblikovati na moderen način, a po vzoru antičnih Aten. Za njegov slog, ki še danes velja za inovativnega, so značilne klasične oblikovne prvine, kot so stebri, preklade, balustrade, stebriči ipd., ki pa jih je predeloval in kombiniral na svojstven način. Vse to smo lahko opazovali na sprehodu ob ogledu njegovih mojstrovin. Začeli smo na Kongresnem trgu v Zvezda parku, ki je seveda nastal po Plečnikovi ideji in nadaljevali po Vegovi ulici mimo Narodne in univerzitetne knjižnice, si ogledali Križanke, Emonski zid, Trnovski most, Trnovski pristan, Šuštarski most, Tromostovje in Ljubljansko tržnico. Srečanje s Plečnikom smo zaključili v Cankarjevem domu ob ogledu fotografske razstave. V nadaljevanju smo obiskali še Narodno galerijo, kjer smo se seznanili s slikarstvom od baroka do romantike. Ob slikah smo podrobneje prepoznavali oblačilno kulturo tistega časa na Slovenskem in kasneje likovno ustvarjali v slikarski delavnici.

Dostopnost