Skoči na glavno vsebino

V petek, 9. oktobra, so sedmošolci v okviru tehniških dni obiskali Galerijo Božidar Jakac v Kostanjevici. Dopoldanske aktivnosti so bile zaradi lažje organizacije in zdravstvene varnosti razdeljene na dva dela v skupinah. V prvem delu smo se sprehodili skozi Forma vivo in si ogledali ter se seznanili z arhitekturno dediščino nekdanjega cistercijanskega samostana. Skozi zgodovino je veličastna zgradba s prekrasnimi arkadnimi hodniki  spreminjala vsebine in funkcije, od druge polovice 19. stoletja pa služi galerijskemu namenu. Poleg stalnih zbirk je galerija namenjena tudi gostujočim preglednim zbirkam. Vsekakor sta bili vredni ogleda  stalna zbirka Božidarja Jakca, po katerem se galerija tudi imenuje in razstavljena dela bratov Toneta in Franceta Kralja, s poudarkom na ilustracijah znamenitega Martina Krpana. Druga skupina je v tem času v grafični delavnici spoznavala in praktično izvedla grafično tehniko suha igla. V drugem delu sta skupini zamenjali aktivnosti, na koncu pa smo si še skupaj ogledali pregledno zbirko lesenih lutk in scenskih postavitev za lutkovne predstave priznanega likovnega pedagoga in lutkovnega ustvarjalca Silvana Omerzuja.

Obisk galerije in njenih vsebin pomaga otrokom razvijati opazovanje, razumevanje in doživljanje umetniških del in nenazadnje tudi povezovanja z drugimi področji in učnimi vsebinami (zgodovina, etnologija).

Nena Bedek, likovna pedagoginja

Dostopnost