Skoči na glavno vsebino

V sredo, 7. 3. 2018, smo na naši šoli gostili območno tekmovanje iz znanja geografije, ki se ga je udeležilo 40 tekmovalcev in 18 mentorjev iz širšega dolenjsko-posavskega področja. Ob letošnji temi Trajnostni turizem za razvoj, smo se spraševali, ali smo še zmožni slišati neverjetno pustolovščino, ki nam jo spisuje planet Zemlja že milijone let. Organizatorka tekmovanja, Mateja Jazbec, je na to vprašanje odgovorila pritrdilno, za kar so lahko dokaz prav mladi geografi, torej ljubitelji posebne znanosti, ki v srcu nosi naš planet.

Nekaj posebnega, kot je bilo nakazano s kratkim kulturnim programom, pa nam pripoveduje tudi naša domovina, in sicer zeleno zgodbo. Kamorkoli se namreč ozremo, proti alpskim vrhovom, zelenim gozdovom, jadranskemu morju, skrivnostnemu Krasu, vinogradniškim amfiteatrom ali panonskim ravnicam, vse je zeleno. Neokrnjena narava nas spodbuja k odgovornemu ravnanju in varovanju. Tudi tistih najbolj skritih kotičkov te prelepe dežele, ki ravno zato postaja vse bolj zaželena turistična destinacija. In prav zaradi turizma se vedno bolj zavedamo okoljske problematike in kulturnih razlik med narodi, kar lahko vpliva na odnos in večjo zainteresiranost za problematiko trajnosti ne le med potovanjem, ampak tudi sicer. Zato postaja trajnostni turizem eden izmed najbolj popularnih in družbeno priznanih konceptov okolju prijaznejšega turizma. Pri tem pa se moramo zavedati, da gre za nenehni proces izboljševanja, ki zahteva našo osredotočenost na cilj – trajnost skupne prihodnosti. Koncept trajnosti mora biti tako vgrajen v vse pore in oblike – ne samo turizma, pač pa tudi v našo miselnost, splošno delovanje, družbeno angažiranje, znanstveno raziskovanje. Torej v vse, s čimer se bodo v prihodnje ukvarjali tudi mladi, ki so z udeležbo na geografskem tekmovanju dokazali večjo naklonjenost do naše matere Zemlje.

Silvestra Kotar, prof.

 

Dostopnost